Techniky a principy
Fotografie technik, které vidíte součástí grafiky stránek jsou krásné technicky pokročilé vyjádření principů Aiki, kterým naše škola učí. V těchto technikách se zrcadlí důvody proč aiki ju jutsu cvičíme. Jako studenti se zde učíme principům práce s vlastním a protivníkovým tělem, principům stability a vychýlení, kontrole a usměrnění pohybu agresora a energie útoku obecně, proudění vnitřní energie Ki, která činí techniky bezúsilné a mocné, a také, byť to zní jako klišé, tak práce se sebou samým, protože naše vnitřní vyrovnanost, sebevědomí, hloubka dechu při provádění techniky a porozumění jejím principů tvoří základ úspěchu.
V Aiki ju jutsu máme stabilní postoje (kamae), rychlé úkroky (tai-sabaki), viditelné i skryté údery (atemi waza), páky, hody, škrcení, držení, znehybnění a techniky na zemi.
Naše škola vedle boje beze zbraně vyučuje také umění šermu (iaido a kenjutsu), boji s holí (jo jutsu), technikám efektivních úderů (ju kempo) a vrhání ostrých čepelí (shuriken jutsu).
Proč Aiki ju jutsu cvičíme?
Jedním z důvodů proč cvičíme toto umění je respekt k tradici a mistrům. Především těm, kteří nás učí a vedou. Vědomí, že toto učení je předáváno v nepřerušené linii velmistrů a předává se tradičními přístupy k výuce a filosofii, nás inspiruje převádět mnohé tyto přístupy do našeho současného života. Pravý důvod, který každý z nás následuje, který vnitřně cítí a nachází v něm zalíbení, vám pravděpodobně nikdo z nás slovy vhodně a úplně nevyjádří, prostě to tam je …. hloubka, dokonalost, plynutí.
Aiki ju jutsu jako reálná sebeobrana?
Jestliže se ptáte, jestli jde o umění, které se dá aplikovat při nutné obraně a je funkční, pak určitě ano. Toto umění ve své bojové podobě je velice tvrdé, přímočaré a efektivní. Každá z našich technik v sobě nese oba protipóly. Míruplnou variantu, která rozvíjí a povznáší a pak stejná technika nabízí nelítostnou a nekompromisní variantu, kterou občas cvičíme, ale raději bychom ji nikdy nechtěli zažít na nesprávné straně. Z historického pohledu tyto techniky patřily japonské šlechtě a elitě a ti by jistě necvičili něco, co nefunguje.
Velmistr a jeho odkaz ve světě
Hlavním představitelem školy Takeda-Ryu Maroto-Ha je velmistr Roland J. Maroteaux (9. Dan Dai-Shihan), který byl v roce 2009 za přítomnosti rady mezinárodních odborníků (Dai Nippon Batoku Kai) jmenován do čestné hodnosti 9. Dan. Diplom přijal z rukou Saiko Shihan Rona Yamanaky (9. Dan Hanshi). Jde o největší poctu, které se velmistrovi, jež zasvětil více než půl století studiu Budo, dostalo.
Více se o velmistrovi dočtete zde…
………
Česká asociace Takeda-Ryu Maroto-Ha v současné době předává a vyučuje umění Aiki ju jutsu, Iaido a Kenjutsu. Pravidelně se účastní a pořádá mezinárodní semináře a účastní se celosvětových setkání školy (Taikai).
Aiki ju jutsu v České republice se cvičí, mimo přímého vedení velmistra, pod vedením zahraničních učitelů. Výuku v olomouckém dojo vede sensei Filip Manek a Štěpán Tylich.
kyoshi Martin Camilleri sensei Filip Manek fuku shidoin Štěpán Tylich
……….. .Malta – 7. Dan Aiki ju jutsu 3. Dan Aiki ju jutsu 2. Dan Aiki ju jutsu
. 1. viceprezident ESTAM technický poradce pro ČR
Po více jak 55 letech zasvěcených studiu a výuce bojových umění vytvořil velmistr Maroto školu, která se vyučuje ve více jak 12 zemích po celém světě. Svým přímým vedením vychoval řadu významných učitelů.
Fotografie: oficiální webové stránky (www.takeda-ryu.net), Filip Manek, Patrick Kopp.